AUSTRAALIA INFO

 

Töö Austraalias

Saada link Prindi

Austraalia valitsus teavitab ausalt, et WHM viisa skeem on eelkõige mõeldud Austraalia põllumajandust hooajaliste töökätega varustama. Kõikjal reklaamitakse harvest traili, mis võtab kokku erinevate osariikide parasjagu valmivad viljad ja kündmist vajavad põllud. Ning see kõik sobib suurepäraselt kokku ideega reisida ja näha maad. Working holiday raames tehtav töö peaks olema „juhusliku iseloomuga“ - abivahend reisiraha teenimiseks.
 Siiski üha rohkem (eriti peale hiljutisi viisatingimuste muutusi) annab WHM viisa võimalusi töötada ka väljaspool põllumajandus- ja teenindussfääri. Head tööd jagub muidugi neile, kel korralik haridus, arvestatav töökogemus (ehk >2 aastat), sorav inglise keel ja oskus end „müüa“. Aga karta on, et neil, kes WHM viisaga siia ringi vaatama on tulnud, võib teinekord nappida nii üht kui teist.
 Ei ole kuulnud, et keegi Austraaliasse tulnud eestlastest kohe üldse poleks tööd leida suutnud. Kindlasti aga paljude ootused ja lootused ei vasta päris tegelikkusele. Sestap on hea tulla ette valmistunult, olla õigel ajal ja õiges kohas ja õige suhtumisega. Ehk järgnevatest nõuannetest on selleks puhuks natuke abi. Kirjutatud on see kõik noore Working Holiday viisaga töötaja seisukohast, kes otsib ajutise iseloomuga tööd, olgu see siis põllul, laos, restoranis või kontoris.

Tööpiirangud WHM viisaga Töö linnas
Millest alustada      Paaripäevased juhutööd
Töö teenindussfääris      Töö otsimine agentuuri kaudu
Töö maal      Kontoritööd

Tööpiirangud WHM viisaga:

WHM viisaga võib töötada igal pool Austraalias ja igal alal (paljud tööd loomulikult eeldavad vastavat kvalifikatsiooni), ka töötundide osas piiranguid ei ole.
Kõige olulisem viisapiirang on see, et ühe tööandja juures võib töötada kuni 6 kuud.
PS. Tingimused võivad muutuda, rohkem informatsiooni WHM viisa kohta leiab siit.
 
Millest alustada:
Kaugelt parimad kohad Austraalia tööturul toimuva kohta ülevaate saamiseks on internetilehed www.seek.com.au ja www.mycareer.com.au. Mõlemad portaalid ühendavad tööandjaid ja tööotsijaid üle kogu Austraalia ja talletavad endas tuhandeid töökuulutusi põrandapühkijatest tippdirektoriteni. Otsingusüsteemid on lihtsad, loogilised ja kiired. Põhimõtteliselt piisab vaid märksõna ja/või asukoha sisse toksimisest. Et kuulutusi on aga nii palju, on tavaliselt mõttekas neid otsingutulemusi täiendavalt piirata. Näiteks valida täpsem linnaosa. Enamusel Working Holiday viisaga töö otsijatel pole mõtet otsida ka teist liiki tööd kui temporary/contract (ajutine/lepinguline) või vacational/casual (hooajaline/lühiajaline). Et WH viisa lubab töötada ühe tööandja juures kuni 6 kuud, siis enamus täistööajaga (full-time) töötaja otsijaid WH viisa omajatega tegeleda ei taha.
Tööandja, kes reklaamib välja aastase palga (tavaliselt kujul nt 42K ehk siis 42 000 aastas) ja edasisi arenguvõimalusi, ei ole enamasti reisijale mõeldud. Samuti laused nagu „on-going temp work with a view to permanent position“ annavad aimu, et šansid selle töö saamiseks on väga väikesed.
Samas on aga palju kuulutusi, mis on just reisijatele suunatud (travellers welcome) ja mis pakuvad tööd ühest päevast 6 kuuni. Enamasti on selliste kuulutuste taga agentuurid.

Nii seek kui mycareer veebilehtedel saab luua oma profiili, talletada huvipakkuvaid töökuulutusi ja muidugi taotleda huvipakkuvaid töid. Võimalus on ka kasutada valmisvormi oma CV loomiseks. Kõigist kuulutustest viib edasi link „apply now“. Seal tuleb kirjutada oma kontaktandmed, lisada motivatsioonikiri (cover letter) ja CV (resume).
Seek ja mycareer on ehk tuntuimad tööotsinguveebid, aga tasub vaadata ka järgnevaid linke:
www.careersonline.com.au
www.careerone.com.au
www.futurestep.com.au
www.workers.com.au
www.ecareer.com.au
www.jobnetwork.gov.au
www.resume.net.au
www.jobsearch.gov.au
www.it2.com.au
www.australiawide.com.au
www.traveljobs.com.au
www.resortrecruitment.com.au
www.idealist.org

Austraalia palkade kohta leiab ülevaate www.wages.com.au lehelt

Peale interneti on loomulikult võimalus leida tööd ajalehtede vahendusel.
Sydney Morning Herald, eriti selle ajalehe kolmapäeva ja laupäeva numbrid, kus vahel paks töökuulutusteleht, on jätkuvalt head allikad töö otsimiseks. Samas aga paljud kuulutused kattuvad kas seek või mycareeris avaldatutega ja – nagu ajalehtede puhul ikka – väikese hilinemisega. Nii et kes ees see mees.
Väiksemates linnades tasub aga kindlasti kohalikel lehtedel silm peal hoida – alati võib juhtuda, et vanamammi vajab abi kolimisel või firmadirektor vajab kedagi, kes oskaks saksa keelt.
 
Töö teenindussfääris:

Otsides tööd teenindussfääris: restoranis, kohvikus, poes, on kõige tulemusrikkam ikka see vana tuntud door-to-door meetod. Paljudes kohtades antakse vaba töökoha olemasolust teada sildiga aknal/uksel. Samas alati tasub küsida ka seal, kus silti üleval pole. Julge pealehakkamine on teatavasti pool võitu. Kindlasti tuleks esiteks küsida, kas oleks võimalik rääkida mänedžeriga – pole mõtet hakata tööga pinnima 16-aastast ettekandjat, kes võib-olla oma koha pärast kardab.
Kindlasti peaks ette valmistatud olema lühike CV, kus oleksid kirjas kontaktandmed, kiidusõnad tööotsija isikuomaduste kohta ja sobilikud töökogemused.
Kuuldavasti efektiivseks võib osutuda ka väike visiitkaardi suuruses väljatrükitud kirjake a la: Experienced waitress looking for work! Please contact X (telefoninumber). Kui see paber jääb neil letile vedelema, siis võib peagi juhtuda, et kiirel hetkel keegi juhtub sulle helistama.
Restoranides-baarides tööd otsides nõutakse enamasti RSA (Responsible Service of Alcohol) sertifikaati; selle ühepäevase kursuse pakkujaid on palju ja maksma läheb 70-100 dollarit.
Kohvikutes on sageli võtmeküsimuseks kohvitegemiskogemus. Austraallased on kohvi suhtes üsna pedantsed ja sorte on palju. Frotheri (piimavahumasina) käsitsemise õpib küll kiiresti ära, aga enamus kohvikupidajaid tahavad kogemustega ettekandjaid ja barristasid (kohvivalmistajaid). Võimalik on läbida ka vastav ühepäevane kursus.
Palgad teenindussfääris pole kuigi kõrged, 13-15 dollarit tunnis tundub olevat normiks. Samas olenevalt kohast võib juurde teenida jootrahast. Baarides-restoranides võib jootraha isegi küündida 50-60 dollarini õhtu kohta, kohvikutes kipub see pigem olema 5-10 dollarit vahetuse (shift) kohta.
Restoranides töötades tuleks kindlasti kohe algul kokku leppida, kas ja kuidas on tasustatud üleajatöö. Õhtud kipuvad sageli pikaks venima ja teada on juhuseid, kus omanik on keeldunud üleaja eest maksma, väites, et makstakse vahetuse, mitte tundide alusel. Sellised lood juhtuvad just kohtades, kus palka makstakse cash in hand ehk mustalt, paraku paljud lühiajalised teenindustööd just sellised kipuvad olema.

Töö maal:
Working holiday viisa skeem oligi algselt mõeldud Austraalia põllumajandust hooajaliste töökätega varustama. Põllumajandustööd on hästi kohandatavad reisiplaanidega ja võimaldavad näha Austraaliat huvitavate ja ootamatute külgede pealt. Lisaks meelitab paljusid põllule teadmine, et 3 kuud tööd ruraalses Austraalias annab õiguse taotleda WHM viisat teiseks aastaks. Nii leiavad ka põhimõttelised linnatöölised end vahel põllult või pakkimislaost. Kus, ja mis töid parasjagu leida on, sellest annab kõige paremini aimu saagikalender. Lisaks võib muidugi kaeda pakkumisi veebilehtedel nagu www.anyworkanywhere.com ja uurida teistelt parasjagu Austraalias reisivatelt eestlastelt (vt nt orkuti eestlased austraalias kommuuni).
Kaardil näed ka Austraalia põhilisi agritöö keskusi.
Põllumajandustöö otsimine Austraalias on üsna tihedalt seotud ka tööhostelsitega. Need on siis hostelsid strateegilistes kohtades, kus vastutasuks selle eest, et hostelsis elatakse, jõuab sinuni info ümberkaudsete töövõimaluste kohta (kuid see ei pruugi tähendada töö garanteeritust). Sageli pakutakse ka transporti tööle jms. Paratamatult selline asjade ülesehitus on pisut maffialik – nii on teada juhused, kus hostelsist karavaniparki ümberkolinud isikud on kaotanud oma töö, transpordi eest põllule nõutakse suuri summasid jne jne. Fakt on see, et on olemas väga toredaid tööhostelseid ja raha peal väljas urkaid. Parim reklaam muidugi levib suusõnalisel teel.
Enamasti on maal palgad mõnevõrra madalamad kui linnades. Põllul töötades aga suurim mõju palgale on sellel, kas teed tükitööd (saad niipalju, kui korjad) või tunnitööd. Olenevalt saagist, aastast ja viljast, kasulikum võib olla nii üks kui teine. Üldiselt tükitöö võib tuua paremat sissetulekut, sest seda kasutavad peamiselt farmerid, kel on väga oluline saak kiirelt koristada. Seega võid töötada varahommikust hilisõhtuni ja nädalavahetustel ka. Selline töörügamine muidugi pole kerge, kuid kui eesmärgiks kiiresti pisut reisiraha kokku korjata, siis tasub ära – juhul kui saak on muidugi hea.
Üldiselt kui tunnipalgaks kujuneb alla 10-12 dollari tunnis, siis peaks otsima võimalust leida midagi tasuvamat. Normaalseks või heaks palgaks põllumajandussektoris võib pidada 15-18 dollarit tunnis.

 
Töö linnas:
 
Paaripäevased juhutööd:
Suures linnas raha kipub imekiiresti kuluma ja isegi kui pole plaanis paigale jääda, siis päev-paar tööd teha mõjub enamasti eelarvele positiivselt.
Esimeseks mõistlikuks sammuks on läbi kammida hostelsite kuulutustetulbad. Kuigi enamus seal pakutavatest töödest pole just kõrgem pilotaaž ja enamasti ei kesta kauem kui päev-paar, on need kõige kiiremad variandid. Sest kompanii, kel on hädasti vaja töölisi, kes oleksid pealehakkajad, kuid eriliste kogemusteta, suunduvad kiire (odava) tööjõu leidmiseks esmajoones hostelsite poole. Ka paljud agentuurid reklaamivad end kuulutustulpadel, eriti kui on vaja nädalavahetuseks 20 paari töökäsi, kes aitaks tänavaküsitlusi läbi viia või müüksid festivalil jäätist.
Teine kiire võimalus on jagada lendlehti või seista reklaamsildiga keset linna ja püüda möödakäijate tähelepanu võita. Sellised tööpakkumised leiab enamasti poodide/baaride/salongide akendelt. Ka mitmed backpackeritele suunatud reisiagentuurid kasutavad seda reklaamivõimalust - kes ees, see mees. Samuti on see töö väljapakkumisel kuulutustulpadel – enamasti kui „wanna have loads of fun doing promotional work? No experience needed!“. Töö iseenesest on muidugi igav, ja võib kujuneda suisa masendavaks, helgema poole pealt – palga saab enamasti kohe pärast tööd kätte. Et palju sellist tööd on nädalavahetusel, siis ka palganumbrid võivad kujuneda päris meeldivaks (kuni 20 dollarini tunnist).
Lisaks on promotöid, mis nõuavad natuke ettevalmistust ja kambavaimu. Enamasti on need korraldatud paarinädalaste reklaamikampaaniate kaupa.
Lisaks on väga kerge leida nö vabatahtlikutööd, mis enamasti seisneb tänavanurgal inimestelt raha küsimises (muidugi mõista heategevuslikul eesmärgil). Seda tööd teevad aga vaid väga vähesed inimesed idealismist ja enamasti on motivaatoriks kogutud summast saadav protsent.

 
Töö otsimine agentuuri kaudu:
Otsides linnas natuke pikemaajalist tööd, on kõige mõttekam seda teha agentuuri kaudu. Enamus tööandjaid ei taha tegeleda tööliste otsimisega, uppuda CV tulva, näha vaeva soovitajate kontrollimisega jne. Eriti, kui töölist vajatakse vaid lühikeseks ajaks. Sellistel tööandjatel on enamasti leping mõne agentuuriga. Sel juhul tööliste otsimise, kontrollimise-testimise ja ka palgatšekkide kirjutamise mure langeb täielikult agentuuride õlule.
Agantuuri poole on mõtet pöörduda igasuguse töösooviga. Samas on kasulik teha pisut eeltööd ja uurida erinevate agentuuride tausta. On agentuure, mis tegelevad vaid tehniliste tippspetsialistide vahendamisega, on neid, kes tegelevad vaid kontoritööga, on neid, kes tegelevad pea kõigega.
Rusikareeglina agentuuri ei saa lihtsalt sisse marssida ja tööd nõuda. Alati tuleb ette helistada või saata e-mail. Tõsisemad agentuurid soovivad enne kindlasti näha CV-d ja otsustavad selle põhjal, kas on üldse mõtet aega kulutama hakata.
 
Vabriku-, lao- ja ehitustööd:
Sellisele tööle orienteeritud agentuurid ei pea CV-sid ja intervjuusid kuigi oluliseks. Peamiseks on valmisolek teha rasket või üksluist lihttööd ja olla õigel ajal õiges kohas. Oluliseks võivad saada teatud kogemused või ka paberid (ehitusel töötamine nõuab enamasti Green Cardi, laos tõstuki (forklifti) juhtimine vastavat luba jne). Paljudel juhtudel nõutakse ka varbatugevdusega töösaapaid (steelcap boots), mida saab osta u 60-70 dollari eest. Poistel on füüsiliste tööde puhul muidugi teatavad eelised. Pole harukordne kuulda telefonis, et vabandage, naistööliste limiit on meil hetkel ammendunud, helistage järgmisel nädalal.
Samas leidub nii vabrikutes kui ladudes palju tööd, mis sobilik ka tüdrukutele. Riidelaos või kommivabrikus töötamiseks ei ole füüsiline jõud alati kõige olulisem.
 
Kontoritööd:
Suuremates linnades leidub ohtralt paberimäärimistööd. Kontorites läheb tarvis igasugust abipersonali (administraatoreid, andmesisestajaid, sekretäre, assistente jne) ja et kaader on sellistel ametitel üsna voolav (puhkused, lapsepuhkused, ametikõrgendused), siis taolist tööd saada on suhteliselt lihtne. Kuigi vastav töökogemus tuleb kindlasti kasuks, siis sellist tööd õnnestub välja rääkida ka pealehakkajal tudengil. Peamiseks on sorav keeleoskus, oskus kasutada arvutit ja viisakas väljanägemine.

 

Loe edasi..Viimati uuendatud ( Pühapäev, 15 Märts 2009 10:27 )  
Kommenteerimiseks logi sisse või registreeru.

Logi sisse

Jaga arvamust

Kuidas leidsid oma esimese töö Austraalias?
 

Ilm Sydneys